Znajdujesz się tutaj:

Gry integracyjne - integracja twojego teamu

Opublikowano:
29 grudnia, 2021

Czas na gry integracyjne!

Z każdym dniem coraz bardziej liczymy, że pandemia covid się skończy i będzie można wrócić do organizacji zabaw integracyjnych. Wierzymy, że rok 2022 będzie już zupełnie inny. Mamy nadzieję, że czas który nastanie, będzie czasem hossy dla organizatorów spotkań firmowych podczas których uczestnicy będą mogli brać udział w przeróżnych zadaniach team building nie tylko na świeżym powietrzu. Potrzebuje tego każdy, nie tylko organizatorzy wydarzeń czy agencja eventowa, ale także zespoły pracownicze, które wymagają integracji i team buildingu.

Gry integracyjne w nadchodzącym, 2022 roku powinny stać się szałem i wielką potrzebą każdej firmy, której zależy na integracji pracowników.

Gdy covid przeminie nastaną zabawy integracyjne off line

Będzie to czas w którym integracja zespołów będzie bardziej niż konieczna. Po wielu miesiącach zamknięcia oraz pracy zdalnej zespoły pracownicze będą w rozsypce. Połączenia zdalne, praca w odosobnieniu, wirtualne calle, godziny rozmów na czatach czy też masowo organizowane konferencje online z pewnością miały znaczący, czytaj niszczący wpływ na rozpad struktur firm.

Większość z nas stała się odludkami, które mają problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem zgranych zespołów zadaniowych.

Nowa era w eventach

Z pewnością był to czas w którym nauczyliśmy się zupełnie nowego podejścia do świata, zdobyliśmy umiejętności planowania czy zarządzania zdalnego ale utraciliśmy wiele relacji i zwykłych ludzkich zachowań.

Nowa era w eventach stała się cyfrową transformacją świata off line do on line. Wszystko przeniosło się do komputerów, wszystko poza dobrymi relacjami. Lata 2020 i 2021 przejdą do historii jako czasy walki z pandemią i walki o dzieci, które zostały zamknięte i straciły szansę na wspólną zabawę, czasem gdy zwykłe rodzinne gry przeniosły się do online czy też kontakt mailowy stał się jedyną formą kontaktu da wielu osób - i to na bardzo długi czas.

Gry i zabawy integracyjne - kiedy nadejdzie czas na wspólną zabawę off line?

Gry i zabawy integracyjne mogą być proste, mogą być skomplikowane, ważne aby brać w nich udział drużynowo i pozytywnym nastawieniem do mających się zadziać procesów integracji.

W trakcie gry uczestnicy dzieleni są najczęściej na kilkuosobowe zespoły, które biorą udział w późniejszych zadaniach team building i drużynowo rozwiązują zadanie czy też odpowiadają na zadane im pytania.

Wszystko to dzieje się pod presją czasu, tak aby uczestnicy mogli bez większego zastanowienia proponować ciekawe rozwiązania czy realizować często swoje najciekawsze pomysły.

W określonym czasie celem uczestników jest zdobyć możliwie dużo punktów dla swojej grupy.

O co chodzi?

Liczy się kreatywność i nieszablonowe podejście do tematu.

Bardzo często zadanie dla uczestników wymagają, by drużyny miały zasłonięte czy też zamknięte oczy. Wiele gier wymaga także od uczestników wcielenia się w role, np wówczas gdy realizowana jest gra fabularna.

Celem gry zawsze jest integracja.

Koniec zabawy czytaj integracji następuje w momencie gdy grupy osiągną zakładany cel i wykonają szereg przygotowanych dla nich zadań.

Gdzie mogą być realizowane zabawy i gry integracyjne?

Bardzo często można się spotkać z realizacją scenariuszy gier integracyjnych w miejscu pracy.

Pracodawcy realizuję zadania team building np po zakończonym dniu pracy lub podczas przerwy. Zabawa toczy się w ściśle określonym czasie i harmonogramie.

Działania team building realizowane są z nastawieniem na to by pracownicy cały czas byli uczestnikami dobrej zabawy, tak by nawet prosta gra integracyjna miała swój początek, by było wiadomo który wygrywa gracz czy która wygrywa drużyna.

Musi to być komunikowane jasno i przejrzyście, tak by pozostali gracze nie czuli się oszukani czy nie narzekali, że nie znali zasad.

Przełamanie lodów

Zaczynamy nasz program integracyjny.

Idealnie będzie, by jako pierwszy punkt programu zostało zrealizowane zadanie polegające na przełamaniu lodów. Bardzo często jest tak, że uczestnicy mimo tego, że pracują w jednej firmie to wcale się nie znają, ale mają do siebie nazbyt duży dystans.

Krok 1 - przedstaw się

Uczestnicy ustawiają się w rzędzie, mniej więcej tak jak było to na lekcjach wychowania fizycznego. Zadaniem uczestników zabawy jest przedstawić się w kilku słowach, opowiedzieć o sobie coś charakterystycznego czy też coś łatwego zapamiętania.

Zadaniem graczy jest zapamiętać imiona czy też cechy współgraczy i następnie dopasować je do konkretnych osób.

Gry integracyjne zwane także ice breakers czyli ćwiczenia które mają na celu przełamanie pierwszych lodów.

Ice breakers czyli jak przełamać lody

Kolejnym ćwiczeniem team building mającym na celu przełamywanie lodów i wprowadzenie uczestników do świata integracji i dobrej zabawy może być zadanie, które polega na zabawie w trzy słowa.

Każdy z uczestników zabawy ma na celu, podczas tej gry integracyjnej napisać na karteczkach typu post it kilka cech, które go doskonale opisują. W założonym czasie uczestnicy zabawy mogą przechadzać się swobodnie pomiędzy współgraczami.

Ich celem jest zapamiętać jak najwięcej cech każdego ze współpracowników czy też współgraczy. Po upływie określonego czasu uczestnicy odgadują, która cecha pasuje do określonej osoby.

Gra toczy się do czasu czy każdy z uczestników zabawy będzie mógł się wykazać. Zadanie polega na lepszym, wzajemnym poznaniu się i przełamaniu pierwszych barier.

Połącz siły czyli budujemy siatkę połączeń

To kolejny lodołamacz. Tym razem uczestnicy na znanych już z wcześniejszego ćwiczenia karteczkach post it opisują swoje cechy i rzeczy które lubią.

Następnie dzielimy uczestników na mniejsze, np 4 osobowe zespoły.

Wspomniane karteczki ze swoimi cechami czy też rzeczami przez nas lubionymi naklejamy na dużą kartkę i szukamy połączeń, które nas mogą ze sobą połączyć. Połączenia łączymy w całość.

Zadaniem drużyny czy też pozostałych graczy jest odnaleźć maksymalnie dużo takich połączeń i stworzyć niesamowitą siatkę, które w późniejszym okresie może stanowić doskonały początek firmowej przyjaźni i np rozmowy o ostatnio złowionej "wielkiej sztuce".

Poznajemy się na nowo

Jest to gra integracyjna, która ma szansę sprawdzić się tylko w grupie, która zna się już jakiś czas.

Jest to bardzo łatwa gra integracyjna, podczas której może się przydać np wielki worek. Każdy z graczy wrzuca do tego worka przedmiot z nim związany. Kolejny krok to losowanie przedmiotów z wielkiego worka.

Jak przebiega gra?

W chwili gdy jedno dziecko (gra doskonale nadaje się dla uczniów niezależnie od wieku) wyciągnie z worka magiczny przedmiot wrzucony przez któregoś z uczestników pojawia się pytanie czyj to przedmiot. Osoba, która wylosowała daną rzecz ma za zadanie powiedzieć, kto jest właścicielem danej rzeczy i w jaki sposób wskazana osoba została rozpoznana.

Osoba, która losowała, powinna oczywiście powiedzieć skąd wiedziała do kogo należy dany przedmiot.

Co jeśli nie zgadnę?

Taka sytuacja zawsze może mieć miejsce. Nie jest do prosta zabawa. W sytuacji gdy ktoś nie odgadnie, do zgadywania zawsze może zostać zaangażowana trzecia osoba czy też nauczyciel lub lider grupy pracowniczej.

Koniec gry następuje gdy przedmiot zostanie przypisany do właściciela.

Gra może ewaluować.

Możecie podzielić się na drużyny, Wasze przedmioty może odgadywać drużyna przeciwna, ważne by, pomijając fakty czy jest to gra dla dzieci czy dla dorosłych, każdy dobrze się bawił, a finalnie zwiększyła się integracja Twojego zespołu.

Skąd moda na gry integracyjne?

Gry integracyjne od zawsze towarzyszyły nam podczas wyjazdów. Nie ważne czy był to wyjazd firmowy, prywatny. Bez znaczenia był czy też jest nasz wiek.

Każdy lubi grywalizować i doskonale bawić się.

Czas trwania zabawy to chwile gdy zabawy integracyjne stają się naszym celem, zapominamy o problemach, obowiązkach czy zwykłych ludzkich bolączkach.

Uwolnij mózg - dołącz do gry

Zabawy i gry integracyjne powinny pochłonąć nas bez miary. Gry angażowały, angażują i będą angażować. Bez względu na nasz wiek będą nas jednoczyć i powodować, że uczestnicy stają się zespołem czy też drużyną.

Jak można podzielić uczestników na drużyny?

Staraj się to robić uczciwie.

Najlepiej, gdy dzielimy uczestników wg przypadku. Idealnym pomysłem jest np ustawienie ich w rzędzie i odliczenie. Wg tej zasady, gdy dzielimy dzieci czy też dorosłych uczestników, nikt nie może zarzucić nam, że grupy są nie uczciwie podzielone.

Podział uczestników ma na celu stworzenie grupy, która razem dołączy do zabawy. Zadaniem grupy, jest poznać się możliwie dobrze czy podczas gier i zabaw integracyjnych zdobyć możliwie dużo punktów.

Dołącz i graj dobrze, baw się wspaniale!

Inni też walczą!

Zadaniem pozostałych graczy jest oczywiście także pokazać się z możliwie dobrej strony i dołączyć do gry z odpowiednim nastawieniem.

W grach integracyjnych zawsze liczy się kreatywność i zaangażowanie uczestników podczas gier.

Przykładowe zadania team building i gry integracyjne

Dla pracowników ważny jest cel. Naszym celem jest team building. Team building osiągniemy dzięki stosowaniu narzędzi, którymi niewątpliwie są gry integracyjne. Nie ważne czy pracujemy z dziećmi czy z dorosłymi, dobrą zabawę która pomoże osiągnąć nam cel osiągniemy tylko wówczas, gdy odpowiednio zaangażujemy uczestników.

Budujemy zaangażowanie

Odpowiednie zaangażowanie osiągniemy dzięki zastosowaniu zróżnicowanych zadań.

Inne zadania będą dla dorosłych, a inne będą dla dzieci.

Gry integracyjne dla dzieci powinny być zdecydowanie prostsze niż dla dorosłych. Zabawy z dziećmi wymagają od nas przygotowania zadań możliwych do wykonania przez młode osoby. Zabawy integracyjne dla najmłodszych mogą być realizowane z zamkniętymi oczami. Pozwala to najmłodszym na wykorzystanie innych zmysłów.

Zespół ma znaczenie

Musimy pamiętać, że podczas gier integracyjnych zespół otrzymuje zawsze jakieś wskazówki. Wskazówki powinny być tak dobrane, aby nikt z uczestników zabaw integracyjnych nie miał problemu z ich interpretacją. Musimy pamiętać, że zespół ma łączyć uczestników.

Zadaniem zespołów jest zaangażować czy też motywować do działania, a nie dzielić i poróżnić uczestników. Zespół to drużyna, a drużyna to pierwszy krok do Waszego sukcesu.

Jasne zasady

Kolejnym, bardzo ważnym elementem każdej gry integracyjnej są zasady zabaw.

Musimy w jasny sposób określić kto i kiedy zdobywa punkty, na jakiej zasadzie się wygrywa i cały czas monitorować wyniki drużyn. Zabawa musi łączyć, a nie dzielić czy też skłócić uczestników.

Planowanie gier integracyjnych

Udana zabawa integracyjna musi być tak zaplanowana, by w czasie gdy pierwsza grupa jest na zadaniu numer jeden to np. druga grupa jest na zadaniu nr dwa.

Nie powinny mieć miejsca sytuacje, podczas których uczestnicy zabaw integracyjnych nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić podczas trwania programu lub np czekają na swoje zadanie, aż kolejny team je skończy.

Podczas wykonywania zadań, może być tak, że za poprawne rozwiązanie ćwiczenia odpowiada osoba wskazana lub np. druga osoba od końca.

Zwycięstwo!

Integracji nigdy nie wygrywa osoba. Dobra zabawa wymaga zaangażowania. Planując swoje spotkania integracyjne czy też gry budujące zespół, przygotujcie jasne i klarowne zasady, tak by było wiadomo kto wygrywa, bez zbędnego pytania, tak by było wiadomo na czym Wasza zabawa polega.

Przecież każdy chce wygrać, a to musi być mierzalne i jasno określone jak do osiągnąć.

Przykładowe zabawy integracyjne

Gry integracyjne to gry angażujące. Nie ważne jakiego użyjesz sprzętu. Możesz skorzystać z kartki papieru, możesz zamówić specjalny sprzęt do integracji.

Ważne, by ich rolą była pomoc w osiągnięciu celu, którym z pewnością jest zabawa, integracja i team building.

Quiz firmowy

Jedną z najprostszą zabaw integracyjnych dla dorosłych jest z pewnością quiz firmowy.

Zabawę powinny przygotować osoby, które bardzo dobrze znają firmę i firmowe życie nie ma dla nich tajemnic. Przygotowaniem firmowego quizu najlepiej jest "obciążyć" jedną osobą.

Nie jest to oczywiste proste zadanie, ale zadanie do wykonania. Osoba ta musi mieć także swiadomość, że nie będzie mogła brać udziału w jego rozwiązywaniu.

W zabawie siła!

Ważne, by zadania integracyjne realizować w grupie. W każdej drużynie powinien być wybrany lider, który będzie przewodnikiem pracowników działających w ramach drużyny. Drużynowe zadania integracyjne pozwalają na bardzo duże zaangażowanie, bowiem uczestnicy w ramach jednego teamu motywują się wzajemnie do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Uczestnicy wzajemnie się motywują i nakręcają do wykonywania ćwiczeń w grupie..

Labirynt

Kolejnym wyjątkowym ćwiczeniem integracyjnym jest gra labirynt. Uczestnicy zamykają oczy. Pierwsza osoba wchodzi do labiryntu. Zadaniem pozostałych członków drużyny jest przeprowadzenie kolegów i koleżanek z zespołu przez zadanie. Ważnym faktem czy też częścią zadania jest zakaz używania słów wskazujących na kierunek jak np. w lewo, w prawo czy prosto. Musicie czymś te słowa zastąpić.

Sprzęt do zabaw integracyjnych

Dmuchane tory przeszkód, angażujące escape roomy czy też wieloosobowe mega piłkarzyki, drużynowe rozgrywki w ramach gier scenariuszowych czy firmowe karaoke. To tylko sprzęt, jednak jego zadaniem jest ułatwić opracowanie scenariusza integracji i jeszcze bardziej zaangażować zespoły pracownicze.

To wszystko pomysły, które z powodzeniem można wykorzystać podczas firmowych zabaw integracyjnych.

Zabawy integracyjne

Zabawy integracyjne to ćwiczenia mające na celu motywowanie pracowników czy też uczniów to jeszcze lepszych relacji wzajemnych. Jak wszyscy wiemy, wzajemne dobre relacje pozytywnie wpływają na sukcesy każdej społeczności. Nie ma tu znaczenia czy jest to duża czy mała grupa, musimy pamiętać, że zintegrowana społeczność to społeczność szczęśliwa i zaangażowana.

Dzieci w grach integracyjnych

Do przygotowania zadań tintegracyjnych dla dzieci nie trzeba wcale specjalistycznego czy bardzo drogiego sprzętu. Wyobraźcie sobie, że do przygotowania angażujących zajęć integracyjnych dla dzieci bardzo często wystarczy patyk, kilka rurek czy też kartka papieru.

Tu zawsze liczy się pomysł. Nie ma znaczenia czy organizujesz spotkanie integracyjne dla dzieci czy dla dorosłych pracowników, liczy się cel i zaangażowanie.

Dzieci pracowników podczas firmowej integracji

Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie firmowych pikników integracyjnych.

Jest to doskonały czas, gdy można zintegrować rodziny pracowników, a dzięki temu jeszcze bardziej zaangażować i zbudować zjednoczoną społeczność firmową. Jest to czas w którym możecie przygotować angażujące zadania integracyjne i wspaniałe ćwiczenia team building nie tylko dla swoich pracowników, ale także dla ich rodzin.

Dyrektor jednej z firm uważa, że nic lepiej nie integruje pracowników niż wzajemne poznanie się rodzin. Jego zdaniem pozwala to na dłużej zatrzymać dobrych pracowników w firmie.

Wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Polecane Artykuły

Potrzebujesz więcej informacji?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Specjalizujemy się w organizacji eventów korporacyjnych. Od 2002 roku dostarczamy kreatywne rozwiązania związane z bezpośrednią realizacją projektów takich jak imprezy integracyjne, pikniki firmowe, konferencje czy wyjazdy motywacyjne.
Copyright © 2021 – 2024 All Rights Reserved
Realizacja: xseox.pl
crossmenu