Gry miejskie cieszą się coraz większą popularnością wśród organizatorów różnego rodzaju wydarzeń firmowych i imprez integracyjnych. Jest to specyficzny rodzaj eventu, którego głównym elementem jest przestrzeń miejska. To właśnie wybrane miasto ma zagwarantować uczestnikom rozrywkę i to w nim toczą się zorganizowane rozgrywki.
Tematyka gier miejskich jest bardzo obszerna i może dotyczyć wielu aspektów w zależności od pomysłów i kreatywności osoby odpowiedzialnej za jej przeprowadzenie. Należy jednak pamiętać, jeśli chcemy zorganizować grę miejską poprawnie oraz sprawić, żeby przypadła ona do gustu uczestnikom, trzeba dobrze przemyśleć jej podstawowe elementy i odpowiednio je zaprogramować. O czym powinnyśmy przede wszystkim pamiętać tworząc grę miejską?
Na samym początku musimy wiedzieć jaki jest cel naszej gry miejskiej i po co w ogóle ją organizujemy. Cele mogą być różnorodne od integracji przez przygodę do nauki i edukacji. Cel bezpośrednio wiąże się z tematyką gry, którą wybiera klient lub którą sami możemy zaproponować lub narzucić. Zależy ona w dużym stopniu od naszych adresatów, czyli grupy uczestniczącej w rozgrywkach naszej gry miejskiej. W tym przypadku ważna jest każda cecha grupy, świadcząca o jej specyfice. Musimy zwrócić uwagę z jakimi osobami będzie dane nam pracować i na co powinnyśmy najbardziej zwrócić uwagę przy tworzeniu naszej gry terenowej. Wiek, płeć, zawód lub przynależność społeczna oraz ilość uczestników to jedne z najważniejszych charakterystycznych cech reprezentujących daną grupę adresatów. Kolejnym bardzo ważnym elementem w planowaniu naszej gry miejskiej jest wybranie odpowiedniego terminu i miejsca. Termin powinien być wybrany odpowiednio wcześniej, abyśmy byli w stanie dobrać go jak najlepiej i zgodnie z wymaganiami naszej grupy firmowej.
Gdzie zorganizować grę miejska?
Miejsce, w tym wypadku miasto, w którym odbędzie się zorganizowana przez nas gra powinno posiadać cechy pozwalające na przeprowadzenie gry. W zależności od tematyki i celów naszej zabawy może to być zarówno mały ośrodek miejski jak i jedno z największych miast. Musimy tylko pamiętać aby było adekwatne do wymagań naszej gry, a przede wszystkim scenariusza.
Kiedy mamy już określoną tematykę, cel i uczestników gry miejskiej oraz wybraliśmy termin i miejsce, w którym będzie się ona odbywać, możemy zacząć myśleć nad programem naszej gry. Pierwsza rzecz to wymyślenie ogólnej fabuły integracji, która musi nawiązywać bezpośrednio do wybranej przez nas tematyki. Fabuła gry miejskiej może mieć postać krótkiej notki, która zobrazuje do czego zmierzamy i na czym będziemy się skupiać wchodząc w grę. Kolejny element, który jest zaliczany do jednych z najważniejszych przy tworzeniu gry nie tylko miejskiej to stworzenie jej zasad. W tym punkcie musimy przede wszystkim zawrzeć to, w jaki sposób realizujemy naszą grę, jak możemy postępować, czego unikać a czego nie robić. Napisanie krótkiego regulaminu zawierającego najważniejsze reguły i zasady gry to podstawowy element, bez którego nasi uczestnicy nie będą mogli ruszyć do przodu. Następnie przechodzimy do wymyślania scenariusza gry, w tym przypadku gdy miejskiej, gdzie znajdą się zadania integracyjne i atrakcje team building dla naszych uczestników. Powinniśmy je dobrać w taki sposób, aby były w stanie zaciekawić i jak najlepiej zaspokoić potrzeby rozrywki wybranej grupy docelowej, np. uczestników konferencji czy szkolenia. Wszystko to zależy od kreatywności i pomysłowości organizatorów wydarzenia. Na sam koniec musimy zakupić wszystkie niezbędne rekwizyty potrzebne w naszej grze oraz nagrody jeśli są one przewidziane.
Dobre zorganizowanie gry miejskiej zależy od wielu czynników, z którymi musi zmierzyć się grupa organizatorów tego zadania. Aby zabawa została przeprowadzona w sposób zadowalający musimy znaleźć odpowiednich animatorów i przewodników, którzy nadadzą jej odpowiedni kształt i przede wszystkim zachęcą uczestników do chętnego udziału. Jeśli chcemy dobrze zorganizować grę miejską, musimy odpowiednio wcześniej zacząć przygotowania, aby zdążyć jak najlepiej zrealizować wszystkie jej elementy.